Rólunk

Az Országos Horvát Önkormányzat, a Horvát Tudományos Kutatók Egyesülete vezetősége és a Pécsi Tudományegyetem BTK Horvát nyelv és Irodalom Tanszéke munkatársainak közös erőfeszítése eredményeképpen megalakult a Magyarországi Horvátok Tudományos Intézete, amely az Országos Horvát Önkormányzat Közgyűlésének jóváhagyásával 2004 szeptemberében kezdte meg működését. Az intézet megalapításához és tevékenységéhez jelentős anyagi és erkölcsi támogatást nyújtott a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal.

 

A hazai horvátok tudományos kutató műhelye először Horvát Intézet néven jött létre 1992-ben, és Pécsett működött a Magyar Tudományos Akadémia pécsi intézetének keretein belül. Megalakítását a Magyarországi Horvátok Szövetsége segítette, és alapítványi formában működött. 1995-ben az Intézetet átszervezték (a vezetésben személycsere is történt), felvette a Horvát Tudományos Intézet nevet, amely ma végül is Horvát Tudományos Kutatók Egyesülete néven működik. Négy munkacsoportban folytat kutatómunkát: az iskolai és nyelvészeti csoport munkáját Barics Ernő intézetigazgató, a Janus Pannonius Tudományegyetem tanszékvezető tanára vezeti; a néprajzi csoportot Begovác Rózsa néprajzkutató irányítja; a történeti kutatócsoport Sokcsevits Dénes, a Pécsett oktató budapesti történészprofesszor vezetésével működik, a szociológiai kutatócsoport élén pedig az első intézetvezető, Gyurok János társadalomkutató áll. A horvát értelmiségiek az 1990-es években szükségesnek tartották, hogy hitelesen feldolgozzák nemzetiségi történelmüket, továbbá valós demográfiai képet mutassanak fel az ország öt nagyobb régiójában élő horvátokról, valamint azt, hogy létre kell hozni olyan intézményi hátteret, amelynek legfontosabb eleme az iskola, az iskolai oktatás.
 

Bada Zoltán:
A magyarországi nemzetiségi és a nemzetiségekre vonatkozó könyvkiadás az 1990-es években*

 

Tevékenységünk

Meggyőződésünk, hogy az MHTI, nem egészen két éves működése alatt, az indulással járó szokásos és sajátos viszonyainkból eredő nehézségek ellenére, jelentős eredményeket mondhat magáénak.

  • Az MHTI vezetősége hosszú távú munkatervet dolgozott ki, melynek fő projektje: A magyarországi horvátok hagyományos kultúrájában végbemenő változások a huszadik században 1918-tól napjainkig. A projekt megvalósítása az elkövetkezendő néhány évben meghatározza az Intézet tudományos tevékenységét. Reményeink szerint 2010-ig a projekt keretében elvégzendő főbb kutatási munkálatok megvalósulnak. A vázolt kutatási téma célja a horvát kisebbség kultúrájában, társadalmában (szociális struktúrájában), nyelvében, szokásaiban, identitásában bekövetkezett XX. századi változások leírása és értékelése. Az egyes kutatási területek eredményeit a tudományos és szélesebb nyilvánosság számára folyamatosan, az intézet kiadványain keresztül kívánjuk folyamatosan bemutatni. A teljes projekt befejeztével a magyarországi horvátokat bemutató lexikon vagy monográfia kiadását tervezzük.
     
  • A vázolt fő project keretében eddig feldolgozásra került a magyarországi horvátok történetének kronológiai áttekintése a XX. században 1900-tól 1945-ig terjedő időszaka. A bibliográfiai kiadványok hiányára való tekintettel folyamatosan dolgozunk a magyarországi horvát irodalmi művek bibliográfiájának elkészítésén az 1945-től 2000-ig terjedő időszakra vonatkozóan. Az adatok kiadvány formájában való megjelentetése elengedhetetlen feltétele a további kutatásoknak. A project részeként megkezdtük a horvát kétnyelvű kisebbségi iskolák szakmai helyzetfelmérését.
     
  • Az MHTI megalapította tudományos kiadványainak könyvtárát "Biblioteka Nova" néven. A sorozat első kiadványa magyarországi horvát kutatók 12 tanulmányát tartalmazza. A 2005. áprilisában megjelent kötet címe: Iz hrvatske baštine u Mađarskoj (Fejezetek a magyarországi horvátok kulturális és nyelvi örökségéből). A "Biblioteka Nova" következő megjelenés alatt álló kötete Barics Ernő nyelvtudományi írásait tartalmazza.
     
  • Ugyancsak elkészült az Országos Horvát Önkormányzat megbízásából az Intézet gondozásában megjelenő "Pogledi" című kulturális és társadalompolitikai témákat és kérdéseket feldolgozó folyóirat 2005-ös száma.
     
  • Az MHTI egyik fő feladatának tekinti a hazai horvát kisebbségi kutatói bázis kiszélesítését és a tudományos utánpótlás kinevelését. E célt, hagyományosan, jól szolgálják a különböző tudományos konferenciák is. Intézetünk és a PTE BTK Horvát Nyelv és Irodalom Tanszéke szervezésében 2004. december 9.-11. között Pécsett került megrendezésre a VII. Nemzetközi Tudományos Kroatisztikai Konferencia. A konferencián mintegy hetven kroatista vett részt, legtöbben Magyarországról és Horvátországból képviseltették magukat, de Ausztriából, Bosznia és Hercegovinából, Szerbiából, Ukrajnából, Lengyelországból és Macedóniából is érkeztek előadók. A tanácskozáson nagy számban vettek részt ismert és kevesebb tudományos tapasztalatokkal rendelkező fiatalabb korosztályhoz tartozó horvát kisebbségi kutatók.
     
  • Az MHTI fontosnak tartja a különböző horvát oktatási intézmények, társadalmi és civil szervezetek stb. együttműködésével megvalósítandó tudományos népszerűsítő tevékenység folyamatos végzését.

Az Intézet vezetése 2005-ben Szentpéterfán és Hercegszántón a helyi kétnyelvű horvát iskolák, és horvát kisebbségi önkormányzatok szervezésében nagyfokú érdeklődés mellett ismertette az Intézet működését és tudományos kiadványait.
E látogatások arról győztek meg bennünket, hogy az Intézet klasszikus tudományos kutatói tevékenységének eredményei hatékonyan hasznosíthatóak a gyakorlatban is.

Linkajánló